پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹

دنیای صفر و یک

خداحافظ یاهو مسنجر

کارت‌های ساعتی اینترنت، کامپیوترهای رومیزی و صدای وصل شدن اینترنت Dial-up همه و همه ما را یاد دورانی می‌اندازند که نرم‌افزاری به نام یاهو مسنجر تب و تاب خاصی داشت. در دورانی که سرعت اینترنت ایران بسیار پایین بود و یا هنوز تکنولوژی اینترنت پرسرعت عمومی نشده بود یک نرم‌افزار به نام یاهو مسنجر در بین مردم و مخصوصاً جوانان محبوبیت خاصی پیدا کرده بود.

این نرم‌افزار که سال ۱۹۹۰ توسط شرکت یاهو ساخته شد به سرعت به بزرگ‌ترین نرم‌افزار پیام‌رسان دنیا تبدیل شد و در بین ایرانی‌ها هم طرفدران خودش را داشت. با ساخت یک حساب کاربری یاهو می‌توانستیم وارد این نرم‌افزار شده و با ورود به بخش Rooms و انتخاب Asia وارد اتاق‌های گفتگویی شویم که اکثرشان ایرانی‌هایی بودند که از این نرم‌افزار استفاده می‌کردند. آیدی‌های افراد حاضر در اتاق گفتگو در سمت راست پنجره قرار داشتند و کسانی که از هدست یا وبکم استفاده می‌کردند دارای کلاس خاصی بودند! هرکسی می‌توانست متنی را بنا به سلیقه خود، همراه با سایز و رنگ متفاوت در این اتاق‌های گفتگو درج کند. گاهی این عدم محدودیت در ارسال پیام باعث ارسال پیام‌های Spam می‌شد که گاهاً باعث و بانی آن‌ها کسانی بودند که کسب و کار کوچکی در اینترنت راه انداخته بودند.

یاهو مسنجر پیشتاز بود تا اینکه شرکت‌های بزرگ دیگر هم اقدام به ساخت نرم‌افزارهای مشابه با قابلیت‌های بیشتر کردند. یاهو مسنجر رفته رفته کنار گذاشته شده بود و تیر خلاص آن زمانی زده شد که گوشی‌های هوشمند وارد بازار شدند. همراه با ساخت این گوشی‌ها، اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی ساخته شدند که بدون نیاز به ساخت آیدی و به راحتی با وارد کردن شماره تلفنتان می‌توانستید از آن‌ها استفاده کنید و به خاطر محدودیت‌هایی که داشتند طبیعتاً از امنیت بیشتری برخوردار بودند. یاهو مسنجر هم برای اینکه از این قافله عقب نماند اقدام به ساخت نسخه موبایلی خود کرد اما کار از کار گذشته بود و این اپلیکیشن‌های موبایلی باعث فراموشی یاهو مسنجر شدند. اما بودند کسانی که به این نرم‌افزار وفادار مانده و با آنلاین ماندنشان باعث عدم توقف این نرم‌افزار می‌شدند.

اما یاهو که واقعیت را قبول کرده بود، به این نتیجه رسید که صرف وقت و هزینه برای این نرم‌افزار فایده‌ای ندارد و دیگر دلیلی بر بروزرسانی این نرم‌افزار نمی‌بیند. سرانجام یاهو بیانیه‌ای را صادر کرد که دل طرفداران این نرم‌افزار را آزرده خاطر کرد. یاهو اعلام کرد که در تاریخ ۵ آگوست (۱۵ مردادماه) دیگر از یاهو مسنجر پشتیبانی نمی‌کند و کاربران قادر به استفاده از آن نخواهند بود.

امروز روز وداع با این نرم‌افزار محبوب بود. نرم‌افزاری که صدای خاص Online و Offline شدن کاربران آن باعث یادآوری خاطرات دورانی خاص از زندگی اکثر افراد می‌شود. یاهو مسنجر مانند پدربزرگ پیری بود که با وجود عدم توانایی، ولی دوست داشتنی بود. خداحافظ پدربزرگ دوست داشتنی!

اشتراک‌گذاری این نوشته در تلگرام

نوشته‌های مرتبط:

درباره نویسنده
| تعداد ارسال‌ها: 77

مهندس «عرفان زیده‌سرایی» مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی کامپیوتر از «دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان» در سال 1390 اخذ کرده‌اند و در سال 1394 نیز موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد با درجه عالی در رشته مهندسی کامپیوتر از «دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‌آباد» شده‌اند. ایشان به صورت تخصصی به ترجمه و تالیف کتاب‌های کامپیوتری مشغول می‌باشند و در زمینه‌های پردازش تصاویر دیجیتال، الگوریتم‌های رمزنگاری، الگوریتم‌های موازی و تجزیه و تحلیل سیستم‌های نرم‌افزاری فعالیت می‌کنند. خوانندگان محترم می‌توانند از طریق آدرس پست الکترونیکی «info@BinaryWorld.ir» با ایشان در ارتباط باشند.

دیدگاه‌ها

0 دیدگاه

نوشتن دیدگاه